Dziś jest: 11-04-2021
Naprawiają czy psują ? Drukuj

Z badań przeprowadzonych przez Królewski instytut Technologiczny ze Sztokholmu na 164 poprawnie zaprojektowanych i wykonanych rozmaitych urządzeniach chłodniczych, klimatyzacyjnych i pompach ciepła w kilku krajach Unii Europejskiej wynika, że aż 79% pracowało nieprawidłowo lub ulegało awariom z powodu nieumiejętnego serwisowania. Oznacza to nic innego, tylko że 8-miu na 10-ciu serwisantów było niekompetentnych. Czy w Polsce jest lepiej ?

Również z powodu niedostatecznych kompetencji blisko 20% układów miało problemy z olejem - przy poprawnym doborze średnic rurociągów i ich usytuowania.

Olej poliestrowy z nowego urządzenia klimatyzacyjnego po zaledwie kilku miesiącach pracy

 Ocena obiegu oleju w układzie jest trudna, ale niezwykle istotna podczas usuwania awarii urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych lub pomp ciepła wywołanych uszkodzeniami sprężarek.

Identyfikacja uszodzeń strony mechanicznej czy elektrycznej sprężarek jest b. łatwa. Nieco więcej problemów jest z oceną przyczyn uszkodzeń. Spalenie silnika sprężarki przeważnie wywołane jest uszkodzeniem jego uzwojeń przez obecny w czynniku kwas fluorowodorowy (wilgoć), natomiast zatarcia mechaniczne są wywołane niewłaściwym smarowaniem, rzadko nadmiernym zużyciem. Niedostateczne smarowanie może wynikać z

  • niewystarczającej (tylko fragmentarycznej) wymiany oleju - zazwyczaj wymiana oleju w karterze oznacza pozostawienie w układzie ponad 50% oleju przepracowanego czy brudnego, lub
  • problemów z jego powrotem z instalacji i co pojawia się także przy prawidłowym doborze i ułożeniu rurociągów.

Wymiany sprężarek chłodniczych należą do poważniejszych napraw, często powiązanych ze znacznymi kosztami. Czy zawsze musi pokrywać je użytkownik ? Czy może niekompetentny serwis lub projektant instalacji ?

Rozstrzygnięcie odpowiedzialności możliwe jest po analizie rozkładu oleju w zatrzymanej instalacji. Wykorzystując agregaty do wewnetrznych płukań układów chłodniczych za pomocą czynnika chłodniczego i odbierając wypłukiwany olej oddzielnie z każdej części obiegu, dostajemy wiele informacji o funkcjonowaniu układu. Tu należy zauwazyć, ze płukania z wykorzystaniem urzadzeń stosujących rozmaite płyny nie dają takich informacji.

Zatem w połączeniu z płukaniem instalacji chłodniczej, klimatyzacyjnej czy pompy ciepła można uzyskać bardzo trafną ocenę usterek pracy układu chłodniczego i ewentualnej odpowiedzialności za uszkodzenie.


Tematy powiązane: