Dziś jest: 02-10-2022
1 kg R-22 za 10 zł ? Drukuj

Stowarzyszenie Naukowo - Techniczne Chłodnictwa i Klimatyzacji OPP realizuje płukania układów chłodniczych oraz oczyszczanie (regenerację) czynników. Organizacja dysponuje mobilnymi zespolami, które mogą wykonywać zadania na terenie całej Polski.

Stosowane do płukań agregaty oczyszczają czynnik do 0,03% zanieczyszczeń i to zarówno substancje kontrolowane jak i HFC.  Praktyczna wydajność oczyszczania - ok. 100 kg na godzinę i jest jednakowa dla HCFC i HFC np. R507 czy R404a.

Uwaga: jakość oczyszczania HFC jest niemal dwukrotnie lepsza (~0,015%).

Wskaż instalację chłodniczą do płukania, a my odzyskamy czynnik i go oczyścimy do stanu pozwalającego uzyskać dobrą pracę każdego układu chłodniczego !

Zatem zamawiając oczyszczanie R22 np. podczas płukania instalacji lub dostarczając czynnik zespołowi KSMR, uzyskujesz czysty za jedyne 10 zł za 1 kg. Czynnik ten firma serwisowa może stosować w każdej naprawianej instalacji ?

TAK, zgodnie z Rozporządzeniem (WE) 1005/2009, firma serwisowa pozyskująca czynnik (HCFC np.R22) może stosować odzyskane czynniki do napraw innych instalacji u innych użytkowników - nie potrzeba żadnych zaświadczeń. Wprowadź stosowny wpis do ewidencji substancji kontrolowanych !

Pamiętaj:

w ramach odpłatnej działalności statutowej Stowarzyszenie pobiera opłatę za płukanie - 200 zł za rzeczywistą godzinę pracy agregatu. Przykładowo można podać, że czas płukania jednym agregatem układu o napełnieniu 25 kg to ok. 4 godzin. Oczyszczanie samego czynnika  moze odbywać się przy okazji płukania układu.

Jak zamówić usługę     >>>  ?

Gdzie zobaczyć płukanie układu chłodniczego ?  >>>   formularz zgłoszeniowy


Kilka porad praktycznych:

Kto jest właścicielem odzyskanego czynnika ?

Jeżeli użytkownik (właściciel instalacji) zlecił odzysk oraz posiada wyposażenie do zmagazynowania (najczęściej butle) odzyskanej substancji kontrolowanej, to jest on właścicielem tego czynnika. Właściciel musi mieć warunki techniczne do zgromadzenia odzyskanego czynnika.

Natomiast gdy użytkownik układu chłodniczego nie płaci za odzysk, firma serwisowa dokonuje go do własnych butli i na własny koszt, to ona staje się właścicielem odzyskanej substancji kontrolowanej.

Kiedy właściciel instalacji musi zapłacić za odzyskanie czynnika ?

Jeśli serwis chłodniczy kwalifikuje odzyskany czynnik jako odpad do utylizacji.

Gdzie można przekazać odpadowy czynnik do utylizacji bez kosztownych pośredników ?

W Polsce jedyna instalacja do likwidacji m.in. substancji kontrolowanych znajduje się na Śląsku (dane uzupełnimy)

Więcej o obowiązujących uregulowaniach prawnych  >>>


Tematy powiązane: