Dziś jest: 13-05-2021
Nasza historia Drukuj

Historia organizacji chłodników w Polsce

Wraz z rozwojem jakości życia, a przede wszystkim koniecznością wyżywienia obywateli i  w związku z planami wojennymi państw Ukladu Warszawskiego wzrastało zapotrzebowanie na kadry chłodnicze. W latach 50-tych grono specjalistów techniki chłodniczej było nieliczne. Zajmowało się głównie chłodnictwem składowym jak i zastosowaniami urządzeń chłodniczych w niektórych przemysłach spożywczych. Wielu odbywając kary więzienia za postawy polityczne, lub płacąc koszty nauki "na błędach" jednocześnie projektowało instalacje i nadzorowało ich budowy (Spółdzielnia "BAK"), bo taki był niedobór specjalistycznych kadr chłodniczych.

Potrzeba doskonalenia zawodowego poprzez dyskusję i wymianę doświadczeń stała się przyczynkiem współdziałania. Październik 1956 otworzył nowe możliwości stworzenia organizacji chłodników. Szansa ta została wykorzystana.

Rozwój środowiska chłodniczego i przemiany demokratyczne w kraju nie pozostały bez wpływu na ksztalt organizacji chłodniczej.Trochę z przypadku, a w dużej mierze za namową doświadczonych kolegów zrzucono kaftan simpowski i rozpoczęto samodzielny byt prawny. Po 4 latach można powiedzieć, że był to dobry kierunek, że związki z SIMP nie należały do zawsze udanych, a organizacja ta choć przeszła przemiany ekonomiczne, to pominęła potrzebę demokratyzacji wewnętrznej.

Spełniły się oczekiwania Stanisława Rutkowskiego, Aleksandra Paliwody, Kazimierza Gutkowskiego, Tadeusza Szolca, Zbigniewa Grudy i wielu innych -  w chłodnictwie funkcjonuje samodzielna pod względem prawnym reprezentacja chłodników z bogatą historią i realnymi podstawami na przyszłość.


Tematy powiązane: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Zobacz komentarze na forum