Dziś jest: 13-05-2021
serwis informacyjny
Kary dla serwisantów w komisjach Senatu Drukuj

W czwartek 7. 04.2011 r. Komisja Ustawodawcza i Komisja Praworządności, Praw Człowieka i Petycji rozpatrzą ustawę o karach dla techników urządzeń chłodniczych stosujacych substancje kotrolowane   >>>  (druk senacki 1157)

Więcej…
 
OBYWATELU, obudź się Drukuj

Kontrowersyjna ustawa wprowadzająca karę więzienia do 2 lat dla technika urządzeń chłodniczych i przedsiębiorcy zajmującego się substancjami kontrolowanymi została przekazana do Senatu RP. Zaproponowany poziom kar jest rażąco niewłaściwy w relacji do podobnych kar w innych krajach Unii, oznacza kompletny brak szacunku dla specjalistów chłodnictwa i jest niebezpiecznym wyłomem, który z powodzeniem można przenieść później na f-gazy.

Więcej…
 
Starania o dobre prawo Drukuj

Krajowa Izba Gospodarcza Chłodnictwa i Klimatyzacji podjęła w 2007 roku próbę usprawnienia zapisu wdrażającego do polskigo prawa obowiązek dokonywania przeglądu pod względem efektywnosci energetycznej urządzenia chłodniczego w systemach klimatyzacji. Po wielu rozmowach zaakceptowana została jedna z propozycji. W kontekście bieżących zagadnieniń kar dla techników urządzeń chłodniczych oraz przyszłych ustaw f-gazowych i szwo może warto przypomnieć.

Więcej…
 
Jednak 2 lata Drukuj

Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy Kodeks karny wprowadzającą dla przedsiębiorców i osób serwisujących układy chłodnicze z substancjami kontrolowanymi kary do 2 lat więzienia. Sejm uznał, że nieporównywalnie większa jest szkodliwość społeczna czynu polegającego na uzupełnianiu ubytków odzyskanym bądź zregenerowanym R22 w urządzeniu z nieaktualną* etykietą niż wypuszczanie takiego gazu zamiast np. dokonywania jego odzysku. W tym drugim przypadku jest zagrożenie wyłącznie mandatem. Również właściciel urządzenia nie ma kary za niedokonywanie przeglądów szczelności, natomiast brak karty urządzenia staje się przestępstwem. Trzeba zauważyć, że brak wspomnianej karty jest zagrożeny tą samą karą, jak za prowadzenie pojazdów po spożyciu alkoholu - do 2 lat więzienia.

Więcej…
 
Członkostwo w sntchik Drukuj

Następuje systematyczny rozwój członkostwa w Stowarzyszeniu Naukowo - Technicznym Chłodnictwa i Klimatyzacji. W ostatnim okresie około 30 specjalistów chłodnictwa, klimatyzacji i techniki pomp ciepła podjęło decyzję o przystąpieniu do sntchik. Stan ten cieszy tym bardziej, że organizacja nie prowadzi kampanii na rzecz członkostwa, wszystkich traktuje w równym stopniu, aczkolwiek dostęp do stale rozwijanej oferty organizacji niewątpliwie jest łatwiejszy dla zrzeszonych.

Więcej…
 
Certyfikacja f-gazowa zagranicą Drukuj

Certyfikacje f-gazowe w wielu krajach unijnych są na półmetku. W Polsce kompletne przepisy nie pojawią się wcześniej niż za dwa lata. Rada Ministrów zrezygnowała z opracowania projektów. A nowe wersje pojawią się po wyborach jak nowy rząd nieco ochłonie. Warto jednak śledzić, jak wyglądają egzaminy na certyfikaty f-gazowe w innych państwach Unii.

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 6 z 12